Makowiec z jabłkami
Makowiec z jabłkami nazywany także jako makowiec japoński to jedno z najpopularniejszych ciast makowych. Z pewnością wiele osób pamięta go z dzieciństwa, kiedy piekły je nasze mamy czy babcie. Zazwyczaj pojawiał się on na świątecznym stole, w Święta Bożego Narodzenia.
W naszym domu pojawia się do dziś, ponieważ nie wyobrażam sobie świąt bez makowca. Makowiec z jabłkami z tego przepisu jest bardzo wilgotny, a zarazem delikatny. Moim zdaniem składniki są idealnie wyważone, a samo ciasto jest przepyszne. Możecie wzbogacić je o rodzynki, jeśli lubicie, a jeśli nie to je pominąć.
Zapraszam wszystkich miłośników domowych wypieków na pyszne ciasto makowe z jabłkami. Idealne na święta i nie tylko. Na blogu znajdziecie także inne pyszne ciasta na święta, zachęcam do skorzystania z przepisów.
PRZEPIS NA MAKOWIEC Z JABŁKAMI
Składniki
- 400 g maku (ziarenka)
- 200 g masła
- 8 jajek
- 200 g kaszy manny
- 250 g cukru pudru
- 2 szklanki mleka
- 4 jabłka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki olejku migdałowego
- rodzynki (opcjonalnie)
POLEWA CZEKOLADOWA
- 60 g masła
- 60 ml mleka
- 100 g czekolady mlecznej
Wykonanie
- Do rondelka wlewamy 2 szklanki mleka, wsypujemy mak, całość zagotowujemy. Rondelek zdejmujemy z palnika, przykrywamy pokrywką i odstawiamy do napęcznienia na około 40 minut. Po upływie czasu mak odcedzamy z nadmiaru mleka. Przygotowany mak przepuszczamy przez maszynkę.
- Wcześniej wyciągnięte z lodówki masło miksujemy z cukrem pudrem. Kolejno stopniowo dodajemy żółtka oraz olejek migdałowy.
- Miksując na małych obrotach, dodajemy partiami zmielony mak. Następnie wsypujemy kaszę manną z dodatkiem proszku do pieczenia. Całość mieszamy mikserem.
- Jabłka obieramy ze skórki, ścieramy na tarce o dużych oczkach. Starte jabłka dodajemy do masy makowej, mieszamy drewnianą łyżką.
- Do przygotowanej masy dodajemy również rodzynki.
- Białka ubijamy na sztywną pianę. Kolejno przekładamy je do masy makowej, delikatnie mieszając.
- Blaszkę o wymiarach 24×24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Następnie przekładamy do niej przygotowaną masę. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i pieczmy przez 60 minut.
- Gotowe ciasto makowe odstawiamy do przestygnięcia.
- Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dodajemy do niej mleko oraz masło. Całość mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Gotową polewą polewamy przestygnięta ciasto.
- Całość odstawiamy w chłodne miejsce, by polewa zastygła.
Tradycyjny makowiec zawijany drożdżowy nigdy mi nie wychodzi. Zawsze jest zakalec w samym środku. A ten wygląda prosto, i bez zagrożenia zakalcem. Chyba spróbuję:)