Łabędzi puch
Lekkie i delikatne ciasto łabędzi puch. Z nutką kokosa oraz dżemem porzeczkowym. Najlepiej smakuje na drugi dzień po upieczeniu, kiedy smaki się przygryzą.
Ciasto łabędzi puch idealnie sprawdzi się na święta, rodzinne spotkania czy inne nadarzające się w ciągu roku okazje. Dodatkowo wypiek ten jest bardzo łatwy w przygotowaniu i z jego wykonaniem poradzą sobie nawet osoby początkujące. Zapraszam na przepis!
PRZEPIS NA CIASTO ŁABĘDZI PUCH
Składniki
BISZKOPT
- 5 jajek
- 160 g cukru
- 100 g mąki pszennej
- 35 g mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
KREM
- 2 bułki kajzerki
- 100 g cukru
- 1 cukier wanilinowy
- 100 g wiórków kokosowych
- 200 g masła
- 750 ml mleka
PONCZ
- 120 ml gorącej wody
- 2 łyżki cukru pudru
- 3 łyżki soku z cytryny
POSYPKA KOKOSOWA
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżka masła
- 100 g wiórek kokosowych
DODATKOWO
- 1 słoik dżemu porzeczkowego
Przygotowanie
BISZKOPT
- Białka oddzielamy od żółtek, przekładamy do miski i ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Ciągle ubijając, stopniowo dodajemy cukier, miksujemy do momentu uzyskania szklistej i sztywnej piany. Zmniejszamy obroty miksera i stopniowo dodajemy po jednym żółtku. Pod koniec wsypujemy mąkę i delikatnie mieszamy za pomocą drewnianej łyżki, do połączenia składników.
- Formę o wymiarach 20×30 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy przygotowaną masę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 C. Pieczemy przez ok. 30-35 min (grzanie góra-dół). Po upieczeniu biszkopt odstawiamy do przestygnięcia i dzielimy na dwa blaty.
MASA
- Kajzerki dzielimy na mniejsze kawałki i przekładamy do miski. Dodajemy 500 ml mleka oraz wiórki kokosowe. Całość dokładnie blendujemy. Pozostałe mleko przelewamy do rondelka, dodajemy cukier oraz cukier wanilinowy i zagotowujemy. Kiedy mleko zacznie się gotować, wlewamy zblendowaną masę i gotujemy, ciągle mieszając. gotujemy do zgęstnienia. Gotową masę odstawiamy do przestygnięcia.
- Masło w temperaturze pokojowej ucieramy za pomocą miksera. Stopniowo dodajemy przestygniętą masę z bułkami i kokosem. Ucieramy do uzyskania puszystego kremu.
PONCZ
- Do gorącej wody przekładamy cukier puder oraz sok z cytryny, całość mieszamy do połączenia składników i odstawiamy do przestygnięcia.
POSYPKA KOKOSOWA
- Do rondelka przekładamy masło, czekamy, aż się roztopi. Następnie dodajemy cukier oraz wiórki kokosowe. Całość mieszamy do połączenia składników i odstawiamy do przestygnięcia.
Wykonanie
- Pierwszy blat biszkopta nasączamy przygotowanym ponczem i smarujemy dżemem porzeczkowym. Na dżem wykładamy 2/3 przygotowanego kremy i przykrywamy drugim biszkoptem. Drugi biszkopt nasączamy ponczem i wykładamy pozostały krem. Wierzch ciasta dekorujemy posypką kokosową.
- Gotowe ciasto wstawiamy do lodówki na kilka godzin.