Ciasto „Góra Lodowa” bez pieczenia

Ciasto góra lodowa to bardzo popularny i smaczny wypiek, który często przygotowujemy na święta i inne wyjątkowe okazje. W tym wpisie zaprezentuje Wam moją interpretację tego ciasta w wersji bez pieczenia.
Ciasto góra lodowa bez pieczenia to bardzo smaczny i łatwy w przygotowaniu deser na każdą okazję. Składa się z herbatników, masy budyniowej i dwukolorowej polewy. Całość prezentuje się i smakuje naprawdę rewelacyjnie!
Dlaczego warto przygotować ciasto góra lodowa bez pieczenia?
- Efektownie wygląda i obłędnie smakuje.
- Do jego wykonania nie potrzebujemy piekarnika.
- Doskonale sprawdzi się na różne okazje jak i bez okazji.
Jeśli lubicie ciasta bez pieczenia, góra lodowa koniecznie musi znaleść się na waszej liście deserów do zrobienia. Wyjątkowy smak, prostota i niepowtarzalność w każdym kęsie to cechy, które wyróżniają to ciasto na tle innych.
CIASTO GÓRA LODOWA BEZ PIECZENIA
Składniki
Krem
- 2 budynie waniliowe bez cukru
- 3 szklanki mleka
- 2 żółtka jajek
- 1 kostka masła
- 1/2 szklanki cukru
- 1 łyżka mąki pszennej
Polewa
- 1,5 szklanki mleka w proszku
- 1/2 szklanki wody
- 1/3 szklanki cukru
- 1 kostka masła
- 1 łyżka kakao
Dodatkowo
- około 30 herbatników kakaowych
- około 20 okrągłych biszkoptów
*pojemność szklanki 250 ml
Wykonanie
- Kostkę masła wyjmujemy wcześniej z lodówki, aby zmiękła.
- Krem budyniowy: W rondelku zagotowujemy 2 szklanki mleka z 1/2 szklanki cukru.
- W osobnym naczyniu łączymy 1 szklankę mleka, 2 budynie bez cukru, 1 łyżkę mąki i 2 żółtka. Wlewamy mieszankę do gotującego się mleka i mieszamy do zgęstnienia. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
- Miękkie masło miksujemy na puch. Cały czas miksując, dodajemy stopniowo przestygnięty budyń.
- Składanie ciasta: Formę o wymiarach 20×30 cm wykładamy papierem do pieczenia.
- Na dnie układamy warstwę herbatników i wykładamy większą połowę kremu. Całość przykrywamy herbatnikami i wykładamy pozostały krem.
- Połówki biszkoptów wbijamy w krem rzędami.
- Ciasto wstawiamy na chwilę do lodówki.
- Polewa: W rondelku zagotowujemy 1/2 szklanki wody, kostkę masła i 1/3 szklanki cukru.
- Zdejmujemy z palnika, dodajemy mleko w proszku i mieszamy do połączenia.
- Część polewy przekładamy do innej miseczki, dodajemy kakao i mieszamy.
- Ciasto wyjmujemy z lodówki i polewamy jasną i ciemną polewą.
- Ponownie wstawiamy ciasto do lodówki, najlepiej na całą noc do całkowitego stężenia.




